Névtelenül lehet jelenteni Brüsszelnek, ha úgy látjuk, valahol megsértik az uniós szankciókat
Külön honlapot indított az Európai Bizottság, bárki küldhet tippeket.
Külön honlapot indított az Európai Bizottság, bárki küldhet tippeket.
A találkozón a tagállamok vezetői arról is dönthetnek majd, milyen módon vezessenek be energiaár-plafont.
Az uniós pénzekre ácsingózó kormány által beígért antikorrupciós intézmény tagságáért aligha tolonganak majd a szakértők. Jellemző az is: törvény még nincs, pályázat viszont már igen.
Az újabb büntetőintézkedések továbbra sem érintik Magyarország energiaellátását, érinthetik azonban azokat az európaiakat, akik megpróbálják kijátszani a szankciókat.
Meg lehet-e állapodni egy olyan vezetővel, aki kétkulacsos politikát folytat? Súlyos dilemma ez a Bizottság számára, írja a francia lap elemzője.
A győztes oldalon is van vesztes, és a vesztesén is győztes a szélsőjobboldal hatalomra kerülését hozó olaszországi választás után. Az ukrajnai háború ügyében a Meloni vezette kormány várhatóan kitart az uniós álláspont mellett, a GDP 150 százalékára rúgó olasz államadósság mellett szüksége is van Brüsszel jóindulatára.
Az Európai Bizottság benyújtotta a tagállamok tanácsának azt a határozattervezetet, amely a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárással függ össze. Ebben eddig még nem látott részletek is szerepelnek a Bizottság megállapításairól, illetve a magyar kormány válaszairól – és további, hosszú távú kötelezettségvállalásokról.
Orbán Viktor valahogy elfelejtette megemlíteni, hogy az árak már a háború előtt a kétszeresükre ugrottak, és hogy Magyarország változatlanul kapja az orosz gázt és olajat. Lapszemle.
Az uniós határvédelmi ügynökség arra számít, hogy az illegális határátlépések száma is nőni fog a közeljövőben.
Az már önmagában is kérdéses – bármit mondott is Orbán Viktor –, hogy Magyarország 2030-ra valóban az Unió nettó befizető államai közé kerül-e. Azonban, ha így alakulna, akkor is felelősséggel kell végig gondolni, mit jelent ez a helyzet. Szól-e bármi az uniós tagság fenntartása mellett, ha Magyarország nettó befizetővé válik? Vélemény.
A jelek szerint a liberális demokrata pártoknak fogalmuk nincs, miként birkózzanak meg azzal a ténnyel, hogy a szélsőjobb helyet követel magának az európai elitben, írja a neves politológusprofesszor a Guardianben.
Kétéves kölcsönös konzultációs egyezményt írt alá Szergej Lavrov orosz és Nikola Szelakovics szerb külügyminiszter. Ez kicsapta a biztosítékot Brüsszelben, mondván az ukrajnai háború idején aláírt egyezmény nem fér össze egy uniós tagjelölt ilyen diplomáciai elkötelezettségével.
A balti államok és Lengyelország azt szeretnék, ha a nukleáris energia is része lenne az Oroszország elleni új szankciós csomagnak, de ezt sok tagállam ellenzi. A gázársapkát 12 tagállam levélben javasolta, de Németország, Magyarország és néhány más tagállam nem kér belőle.
Az Európai Bizottság nemrég regisztrált egy európai polgári kezdeményezést, amely a többi között megtiltaná, hogy a 2010 után született EU-s polgárok cigarettát vásároljanak. Az ötlet a legális dohányzás kivezetését célozza, viszont a statisztikák szerint néhány tagállamban, köztük Magyarországon komoly gondot okozna, a fiatalok ugyanis szeretnek dohányozni.
A miniszterelnök hétfői beszédében már szankciós inflációról beszélt – úgy, hogy minden szankciót megszavazott, amely napirendre került.
Az Európai Központi Bank elnökét hallgatták meg az Európai Parlament Gazdasági és Pénzügyi Bizottságában, ahol kiderült, hogy a válság ellenére tovább növekszik az eurózóna gazdasága, de létezik forgatókönyv a recesszióra is.
Az Európai Parlament Közlekedési és Turisztikai Bizottsága az Ukrajna és az EU közötti infrastruktúráról tartott vitát, ahol kiderült, milyen fontosak az apró infrastrukturális és vámszabályok. A vasúti vágányok szélessége, a vámhatárokon felállított mérlegek mennyisége vagy az állategészségügyi szabályok ugyanis meghatározók lehetnek abban, mennyi élelmiszer és egyéb ukrán termék kerül az európai és a világpiacra - és milyen áron.
Törvényjavaslatok is készültek már, hogy a kormány meggyőzze az EU illetékeseit, érdemes pénzt adni Magyarországnak; recessziót és 20 százalék fölötti inflációt lengetett be Varga Mihály; beruházásstopot hirdetett a kormány. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Van szakértő, aki úgy látja, hogy Olaszországból nem lesz új Magyarország vagy Lengyelország, nem lesz szó új Visegrádi Csoportról. Leselkednek veszélyek az olasz jogállamiságra, de az uniós pénzeket az olasz szélsőjobb sem szívesen kockáztatja.
Bár sokan bíztak abban, hogy az orosz gazdaság egyből megroppan az Ukrajna elleni háború nyomán elrendelt nyugati szankciók miatt, ez nem történt meg. Ugyanakkor az sem igaz, hogy ezek az intézkedések nem érnek semmit sem. Próbálunk igazat tenni abban, kinek is fájnak jobban a szankciók.